V polovině února 2022 skončil druhý běh výcviku v arteterapeutické metodě, které říkáme Výtvarná exprese. Je postaven na principu „hra malováním“, kterou vyvinul francouzský výzkumník Arno Stern.

Ještě než si přečtete více o této metodě, přepisuji pár zpětných vazeb účastnic:

 • „Výcvik byl velmi nápomocný k pochopení nejen metody, ale zcela jiné mentality – respektu a svobodě. To určitě využiji i práci se svými žáky.“
 • „Dostala jsem víc než jsem čekala, přehledné informace, lidský přístup, vzájemný respekt.“
 • ,Odnáším si nový pohled na kreativitu. A co je důležité, nový zápal pro práci.“
 • „Dlouho jsem hledala, bloudila mezi přístupy, měnila školy. A teď mám konečně dojem, že jsem doma.“
 • „Opravdu plánuji otevřít arte ateliér. Velmi mě ovlivnilo nehodnotit lidi.“
 • „Osobně se mě velmi dotýká přístup k člověku jako k součásti vesmíru. Princip svobodného vyjádření v bezpečném prostoru, bez soutěže a hodnocení. Už vím, jaký chci mít přístup k lidem.“

Výcvik je postaven nejen na teorii, ale také na praxi. Ukazujeme si na vlastní kůži malováním v ateliéru, jak i nejmenší pohyb, malý servis může změnit klientům pocit a jeho celkové nastavení.

Absolventi výcviku po 9 dnech mají maximální výbavu vést ateliér touto formou. Ale co nemají, jsou odpovědi na všechny své otázky, protože ty, jak vidíte ze zpětných vazeb, míří daleko dál a hlouběji.

Co je obsahem výcviku? V ateliérech Arno Sterna se již 70 let mohou děti i dospělí svobodně vyjadřovat a podporovat svou koncentraci, spontaneitu a autenticitu. Arno Stern objevil systém znaků "formulaci" vyjadřovaný skrze "hru malováním – jeu de peindre“, a rozvinul metodu, jak podporovat ony procesy. Náš výcvik provádí teorií znaků a vývoje malby a kresby u dětí i dospělých, a tak rozšiřuje znalosti o kreativním vzdělávání. Nabízí účastníkům nový, respektující přístup ke klientům a naučí je vést výtvarný ateliér tohoto typu. Výcvik obsahuje teoretickou i praktickou část (přednášky, projekce obrazů, vlastní malování, diskuse, práce s reálnými klienty).

Lektorkou je Martina Weißgerber, pracující v Německu a Francii, žačka Arno Sterna s 30letou praxí, arterapeutka a psychoterapeutka. Martina má velmi srozumitelný a lidský přístup. Školí v angličtině, takže vše tlumočíme do češtiny.

Další ročník výcviku plánuje Alfa ateliér Andrey Hlubučkové na léto 2023. Přemýšlí i o intenzivní týdenní variantě, pokud byste měli zájem o tuto metodu, kontaktujte ji emailem info alfaatelier.cz.

The Learning from COVID 19 Experiences Project Team invites you to register now for the Learning from COVID 19 Experiences Online Conference taking place, THURSDAY-SATURDAY, FEBRUARY 3-5, 2022.

More info here

Děkujeme všem za účast na volební valné hromadě ČAA. Nové orgány asociace byly zvoleny ve složení:

Výbor
 • Beate Albrich, Dipl.KT, předsedkyně
 • Bc. Kateřina Drahotová
 • Mgr. et Bc. Jiří Mach
 • Mgr. Jana Merhautová, místopředsedkyně
 • Bc. Lenka Vávrová, místopředsedkyně
 • Žaneta Zieglerová, DiS.

Kontrolní komise
 • Mgr. Veronika Lejcarová, předsedkyně
 • PhDr. Václava Marcineková

Etická komise
 • Bc. Laura Henderson
 • PhDr. Ing. Marie Lhotová, Ph.D.
 • PhDr. Helena Strnadlová

Na závěr proběhla velmi zajímavá debata.

Letošní rok pokračuje v systému on-line svět a všichni se učíme přijímat výzvy, které nám tento čas přináší. Na poslední schůzi výboru jsme mluvili o vás, lidech, kteří tvoří arteterapeutickou komunitu. Rádi bychom se s vámi opět virtuálně sešli a propojili naše zkušenosti.

Zveme vás na Zoom on-line setkání s výborem ČAA:
Středa 17. 3. 2021 - od 18:00 do 19:30 hodin

I v roce 2023 otevíráme supervizní semináře. Nově i pro nečleny ČAA

24. 2. 2023 PREZENČNĚ v čase 15.00-19.00 hod. na Praze 2, max. do 8 účastníků s Beate Albrich, v.s. 240223

17. 4. 2023 ONLINE v čase 17.00 - 20.00 hod. max. do 8 účastníků s Janou Merhautovou, v.s. 170423

20. 5. 2023 PREZENČNĚ 10:00 - 16:00 hod. v Děčíně, max. do 8 účastníků s Janou Merhautovou, v.s. 200523

Přejeme nejen všem našim členům vše nejlepší do příštího roku.

Vaše ČAA

Rádi bychom vám zprostředkovali doporučení Evropské arteterapeutické asociace pro dobu pandemie pro arteterapeuty. 

 Několik podnětů k práci v našem oboru. Odkazy na aktuální informace.

Ateliér arteterapie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity pořádá Den workshopů. Dne 19. dubna 2020 se v Českých Budějovicích setkáte s různými přístupy.

Prosíme všechny členy o uhrazení členského příspěvku na rok 2023.

Výše poplatku: 800,- Kč nebo 30 EUR.

Číslo účtu pro platby v CZK: 2701020900/2010 (Fio banka)
Číslo účtu pro platby v EUR: 2901020905/2010, IBAN CZ4820100000002901020905, SWIFT FIOBCZPPXXX

Fio banka, a.s.

V Celnici 1028/10
117 21 Praha 1

 

Variabilní symbol: 2023

Do poznámky napište své jméno.

Děkujeme.

Rádi vám předkládáme výroční zprávu za rok 2018.

Ke stažení ve formátu pdf zde: 

Všem zájemcům o náš obor doporučujeme dokumentární cyklus Za zdí. Díl o arteterapii má již 2,3 tisíce shlédnutí, tak se přidejte. Autorem je Jeroným Janíček. 

V červnu jsme splupořádali mezinárodní konferenci kreativních terapií. Zde pár fotek jako ohlédnutí.

Na konci června spolupořádáme v Praze velkou konferenci kreativních terapií. Přinášíme postupně profily vystupujících a abstrakty jejich workshopů. Více o konferenci zde

Na konci června spolupořádáme v Praze velkou konferenci kreativních terapií. Více o konferenci zde.  Představujeme vám abstrakt přednášky Smyslový kontakt v arteterapii: Dimenze doteku.

Na konci června spolupořádáme v Praze velkou konferenci kreativních terapií. Přinášíme postupně profily vystupujících a popisky jejich workshopů. Více o konferenci zde

Na konci června spolupořádáme v Praze velkou konferenci kreativních terapií. Přinášíme postupně profily vystupujících a popisky jejich workshopů. Více o konferenci zde

Na konci června spolupořádáme v Praze velkou konferenci kreativních terapií. Přinášíme postupně profily vystupujících a popisky jejich workshopů. Více o konferenci zde

Zveme vás na mezinárodní sympozium - 6. a .7. července 2019 v Praze.

Mezinárodní konference kreativních terapií – Space for Art Therapies 2019 - se bude konat  28. a 29. června 2019.  Jsme spoluorganizátory a srdečně vás zveme. 

Dokumentární cyklus Za zdí má hlavního tvůrce Jeronýma Janíčka. Jde o obdivuhodné dílo na youtube mapující českou scénu péče o duši. Díl číslo 22. se věnuje Arteterapii.

Těsně před Vánoci najdete na pultech knihkupectví poklad, který by mohl být skvělým dárkem jak psychoterapeutům, psychologům, tak lidem zajímajícím se o umění a o propojení obého, tedy artetererapeutům.

Pro členy ČAA tu máme další pozvánku na odbornou konferenci, tentokrát do Londýna. Můžete se zúčastnit také aktivně, stačí poslat přihlášku.

Magistr arteterapie v Corku - zkušenosti ze stáže v Irsku.

Přeměna NEAT (Network evropských arteterapeutů) na EFAT (Evropská federace arteterapie) se odehrála 18.- 20. 5. 2018 v Bruselu.

Na pultech knihkupectví se objevuje nově vydávaná publikace Marie Lhotové a Evžena Perouta Arteterapie v souvislostech. Obsahuje 248 stran textu a 16 stran barevných příloh.

V únoru 2018 jsme pro vás uspořádali workshop s praktickou sebezkušenostní ukázkou. Během tří dnů se téměř dvacet účastnic worshopu mohly seznámit s přístupem učitele a umělce Arno Sterna. Workshop pořádala ČAA za podpory Nadace ČEZ. 

V sekci Pouze pro členy ČAA nepřehlédněte nově uveřejněné dva odborné texty.

Cílem skupiny je sdílet a zpracovat tipy na zahraniční odborné texty nebo literaturu v arteterapii. Ne každý vládne cizím jazykem, a pokud již něco zajímavého člověk na své cestě vzdělávání našel, je dobře, aby to nezapadlo a pomohlo i ostatním. V zahraničí je literatury mnoho a to dle různých témat, klientely a přístupů práce. Výsledky práce budou dostupné v členské sekci.

obalka knihy

Rádi vás upozorńujeme, že vyšla nová kniha z našeho oboru: Art & Therapy  v nakladatelství Petrus. Jde o monografii arteterapeutky Jaroslavy Šickové - Fabrici.

Česká psychoterapeutická společnost ČLS JEP pořádá vědeckou schůzi. Koná se 7. dubna v Lékařském domě v Praze.

Na valné hromadě 11. listopadu 2016 jsme vyzvali členy ČAA, aby se společně zamysleli nad budoucností naší asociace a našeho oboru. Zamyšlení proběhlo ve třech pracovních skupinách, a jak jinak, prostřednictvím kreativních prvků. Podívejte se na záznamy.

Zveme vás na jednodenní praktický supervizní seminář pod vedením Reinhild Schweer z Německa. Koná se 23. října v Praze.

Valná hromada se konala 11.11.2016 v čase 14:00 - 17:00 v Praze 4. 

Nové stanovy ve formátu pdf

pdfZápis z valné hromady.

Děkujeme všem za účast.

Avizujeme konferenci s úchvatným názvem Art of Mentalizing v New Yorku. Koná se na konci října a naše asociace tam bude mít své vyslance. Takže se těšte na příval novinek.

Proběhl třetí ročník Mezinárodní konference kreativních terapií Spaces for Art Therapies III.  

Konference se konala v Praze na DAMU  v termínu 24.- 25. 6. 2016. Tématem byl ČAS A ZMĚNA.